Fazy uzależnienia

W dzisiejszych czasach uzależnienie staje się coraz bardziej powszechne. Sytuacja stworzona przez pandemię miała wiele negatywnych skutków. Ciągła niepewność, niepewność i ograniczenia towarzyszyły nam od samego początku. Wynikający z tego silny stres może prowadzić do problemów funkcjonalnych. Również lęk z powodu izolacji społecznej, strachu przed infekcją lub strachu przed utratą pracy. Wszystkie te czynniki przyczyniają się do wyraźnego pogorszenia zdrowia psychicznego społeczeństwa. Wiele osób, zwłaszcza młodych, zaczyna stosować różne substancje i substancje psychoaktywne, a także uspokajające, by radzić sobie ze stresorami. Jak rozpoznać uzależnienie i jego etapy?

Jak rozpoznać uzależnienie?


Uzależnienie to nabyta potrzeba zażywania substancji lub wykonywania czynności, aby poczuć euforię i przyjemność. Twoja fizyczna przyjemność jest powiązana z aktywacją nagród w twoim mózgu. Dostarczona do organizmu wytwarza dopaminę, główny neuroprzekaźnik w naszym organizmie odpowiedzialny za wiele procesów, w tym generowanie poczucia satysfakcji. Możemy oddać się każdej substancji i działaniu. Ponadto możesz być uzależniony od wielu środków jednocześnie. Uzależnienie może być spowodowane różnymi czynnikami:

  • Czynnikami psychologicznymi może być na przykład chęć dorównania innym w ekstrawersji lub poprawa nastroju.
  • Czynniki społeczne odnoszą się do wpływu środowiska na styl życia i spożywanie określonych substancji.
  • Czynniki duchowe obejmują wartości, normy moralne lub aspiracje. Brak poczucia potrzeby i pustka mogą wpływać na nabywanie substancji uzależniających.
  • Zaburzenia i choroby psychiczne mogą być czynnikami biologicznymi. Dlatego tak ważna jest diagnoza, często zdarza się, że pacjenci mają podwójną diagnozę, w której oba problemy trzeba leczyć jednocześnie.
  • Czynniki genetyczne, czyli wpływ wychowania i rodziny na dziedziczenie uzależnień.
  • Przekonania osobiste – To, jak postrzegamy świat, nasze przekonania wpływają na to, jak postrzegamy rzeczywistość, w sytuacjach stresowych lub wśród uzależnionych, którzy nie spełniają ich oczekiwań, ludzie uważają, że teraz jest dobry czas na zażywanie substancji psychoaktywnych.


Jakie są rodzaje uzależnień?


Istnieją uzależnienia behawioralne i uzależnienia chemiczne. Uzależnienia behawioralne to potrzeba ciągłego powtarzania czynności dla satysfakcji, szczęścia i spokoju psychicznego. Takimi uzależnieniami mogą być: pracoholicy, uzależnienia od seksu, hazard czy zakupoholicy. Są to kompulsje, których dana osoba nie może samodzielnie kontrolować. Mają negatywny wpływ na funkcję, co nie jest uzależnieniem od łaknienia substancji psychoaktywnych, ale efekt jest taki sam jak uzależnienie np. od narkotyków. Z kolei uzależnienie chemiczne to uzależnienie, które pojawia się, gdy odczuwasz intensywną, ciągłą potrzebę przyjmowania różnych substancji, pomimo ich negatywnego wpływu na życie. Osoba uzależniona od alkoholu, narkotyków czy środków uspokajających będzie stopniowo zwiększać dawkę i rezygnuje ze wszystkich dotychczasowych zadań i zainteresowań.

Etapy uzależnienia


Pierwszym etapem jest wprowadzenie. Może trwać przez długi czas i możesz nie odczuwać żadnych konkretnych objawów. Na przykład coraz częściej odczuwasz potrzebę picia. Na tym etapie osoba zaczyna zdawać sobie sprawę, że dana substancja przyniesie mu relaks i wewnętrzny spokój. Coraz częściej będzie brał substancję, a jego tolerancja na nią wzrośnie.

Etap ostrzegawczy to drugi etap uzależnienia. Dana substancja – lek lub alkohol – staje się nieodzownym środkiem kojącym, usprawniającym i kojącym nerwy. Osoby uzależnione wciąż szukają możliwości zażywania narkotyków w firmie i robią coraz więcej. Potrzebuje więcej, aby osiągnąć pożądany efekt. W tym przypadku często możemy zaobserwować zmiany behawioralne po zażyciu substancji, a także pojawiają się tak zwane pęknięte błony. Czasami uzależnieni mogą być narażeni na samą substancję, nie pozwalając sobie myśleć, że mogą mieć problem.

Trzeci etap – etap krytyczny. Na tym etapie całkowicie traci się kontrolę nad przyjmowaniem substancji. Jedna dawka lub filiżanka może sprawić, że osoba zażyje substancję aż do utraty przytomności. Konieczność zażywania narkotyków lub picia jest uważana za silną potrzebę, przymus. Może również objawiać się krótkimi objawami abstynencji, naprzemiennie z ciągłym stosowaniem środków pobudzających.

Faza przewlekła to ostatni etap uzależnienia. Jego priorytetem stało się picie alkoholu lub przyjmowanie substancji po przebudzeniu. Na tym etapie tolerancja na substancję spada, a do uzyskania pożądanego stanu wystarczą znacznie mniejsze ilości. Pojawiają się objawy zespołu odstawienia: ból głowy, drżenie rąk, wymioty, nudności. Dodatkowo zauważysz osłabione procesy myślowe, stany lękowe i psychozę.