Jak rozpoznać uzależnienie od alkoholu?

Alkoholizm to jedna z głównych chorób uznanych przez Światową Organizację Zdrowia. Z definicji jest to psychiczne i fizyczne uzależnienie od alkoholu. Ta intensywna potrzeba spożywania napojów alkoholowych ma na celu pozbycie się dyskomfortu, zapomnienie problemów i uzyskanie komfortu psychicznego. Niestety choroba ta dotyka sporą część naszego społeczeństwa, a także prowadzi do współzależności bliskich. Ma wiele innych poważnych konsekwencji, w tym konsekwencje zdrowotne, społeczne i psychologiczne.

Alkoholizm – choroba trwająca całe życie


Z pozoru niewinny, okazjonalny drink z przyjaciółmi może przerodzić się w poważny problem. Granica między uzależnieniem a sporadycznym piciem jest wąska, a ponadto na uzależnienie wpływa nie tylko częstotliwość używania alkoholu i narkotyków. Do jej rozwoju przyczynia się również podłoże genetyczne, środowiskowe i psychologiczne. Dlatego pacjenci często nie są świadomi tego, jak alkohol wpływa na ich psychikę, zdrowie i zachowanie. Przekłada się to również bardzo wyraźnie na sposób funkcjonowania ludzi w społeczeństwie. Picie alkoholu staje się codziennością, absolutnie normalną i zwyczajną rzeczą.

Alkoholizm to przewlekła choroba, która trwa długo, podczas której wiele narządów ciała zawodzi. Zmiany te są często nieodwracalne i mogą nawet prowadzić do śmierci. Co ważne, choroby nie da się całkowicie wyleczyć. Jednak może się zatrzymać, dlatego tak ważna jest szybka interwencja i postawienie diagnozy.

Jak rozpoznać alkoholizm?


Większość osób uzależnionych od alkoholu nie zauważa swoich problemów, myśląc, że mogą kontrolować ilość i częstotliwość picia. W rezultacie członkowie rodziny lub bliscy krewni często jako pierwsi zauważają niepokojące objawy uzależnienia. Najczęstsze objawy to znaczny wzrost tolerancji na alkohol, co oznacza, że ​​osoba uzależniona musi zażywać coraz więcej substancji, aby osiągnąć pożądany stan, oraz głód alkoholu, który jest nieodłączny od spożywania większej ilości dawek, których pragnie. Mogą też pojawić się obawy, że pacjent nie poradzi sobie bez spożywania innych ilości alkoholu. Uzależniony traci kontrolę i skupia się wyłącznie na piciu, przez co zaniedbuje obowiązki rodzinne i zawodowe, a także relacje społeczne. Ze względu na ilość picia, jego pamięć zaczęła tworzyć „dziury” i nie był w stanie przypomnieć sobie wydarzeń, które miały miejsce podczas picia. Zespół odstawienia może wystąpić, nawet przejściowo, po zaprzestaniu przyjmowania leku i może objawiać się lękiem, nadmiernym poceniem się, nudnościami, drażliwością, dreszczami i drżeniem mięśni.

Jak rozpoznać uzależnienie od alkoholu?

Etapy alkoholizmu


Alkoholizm jest chorobą postępującą – objawia się w czasie, z kolejnymi etapami obejmującymi różne objawy i nasilenie uzależnienia. W pierwszym etapie, tak zwanym wstępnym lub przedalkoholowym, uzależnieni piją okazjonalnie, ale zaczynają postrzegać to jako sposób na poprawę nastroju. Lubi zrelaksowany i przyjemny stan zapomnienia, dlatego coraz częściej zaczyna do niego sięgać, w każdej chwili stresu czy nieprzyjemności. Ten etap może zająć dużo czasu, aby stworzyć wrażenie, że wszystko jest w porządku.

Kolejna faza nazywana jest fazą ostrzegania, ponieważ przynosi pierwszy oczywisty negatywny wpływ. Mimo że po wypiciu pozostał przytomny, pacjent zaczął odczuwać luki w pamięci. Może się to zdarzyć nawet po zażyciu małych dawek. Może być również narażony na wysoki procent substancji bez powodu, spożywając je w szybszym tempie i odczuwając coraz większe wyrzuty sumienia. Aby ich uniknąć, nawet gdy uzależniony zaczyna zdawać sobie sprawę, że pije za dużo, robi to potajemnie.

Potem przychodzi krytyczny etap, który powoduje, że tracisz kontrolę nad piciem. Istnieje głód alkoholu, który sprawia, że ​​pacjent jest głównym celem picia, niezależnie od konsekwencji. Wracał do picia alkoholu, powstrzymując go przed wyczerpaniem się tej witalnej substancji. Ostatni etap – przewlekły, to moment, w którym alkoholik nie ma już żadnych zahamowań. Jego tolerancja na alkohol wzrosła tak bardzo, że potrzebował coraz więcej substancji, stale utrzymując stałe stężenie etanolu we krwi. Wpływa to nie tylko na jego relacje społeczne, ale także na jego zdrowie.

Leczenie alkoholizmu


Bez względu na to, na jakim etapie uzależnienia znajduje się pacjent, ważne jest, aby być świadomym tego problemu, aby rozpocząć leczenie. Tylko wtedy może podjąć właściwe kroki i trzymać się tego bez powrotu do nałogu. Dopiero wtedy możesz spotkać się ze specjalistą, który postawi diagnozę i opracuje plan wyjścia z nałogu. Podejmowane kroki mogą się różnić w zależności od poziomu uzależnienia, ale na ogół są to indywidualna i grupowa terapia uzależnienia, leki i leczenie współuzależnionych. Leczenie jest często najskuteczniejsze w specjalistycznym ośrodku leczenia uzależnień, gdzie można spotkać wiele osób z tymi samymi problemami, nauczyć się na nowo żyć w społeczeństwie i nauczyć się walczyć z powracającym pragnieniem picia.