Jak wyjść z uzależnienia od Xanaxu?

Jak wyjść z uzależnienia od Xanaxu? W dzisiejszych czasach uzależnienie staje się coraz bardziej powszechne. Wszelkiego rodzaju uzależnienia mają niszczący wpływ na życie człowieka. Uzależnienie od Internetu, alkoholu czy narkotyków występuje niezależnie od wieku. Rośnie również liczba młodych osób uzależnionych od smartfonów i substancji psychoaktywnych. Jedną z tych substancji jest Xanax.

Co to jest uzależnienie?

Uzależnienie to zaburzenie mózgu, które polega na kompulsywnym przyjmowaniu substancji lub używaniu czegoś pomimo negatywnych konsekwencji. Możesz być naprawdę uzależniony od wszystkiego. Istnieją dwa rodzaje uzależnień: uzależnienia behawioralne i uzależnienia chemiczne. W obu przypadkach chodzi o to samo, uczucie szczęścia i uwalnianie w naszych mózgach dopaminy – hormonu przyjemności.

Uzależnienie behawioralne (funkcjonalne)

Jest to zespół objawów związanych z ciągłym powtarzaniem czynności dla satysfakcji, spokoju psychicznego i szczęścia. Przykładami takich uzależnień są: hazard, uzależnienie od seksu, pracoholizm, obżarstwo lub uzależnienie od leków kosmetycznych. Takie zachowania są przymusami, a człowiek nie może ich kontrolować i przestać je wykonywać. Wpływają negatywnie na samopoczucie i funkcjonowanie. Jest to uzależnienie nieistotne, ale objawy i skutki uzależnienia są takie same jak np. w przypadku uzależnienia od alkoholu.

Uzależnienie chemiczne

Ten rodzaj uzależnienia występuje, gdy osoba ma silną potrzebę zażywania substancji psychoaktywnej, nawet jeśli ma ona negatywny wpływ na życie. Ludzie, którzy przyjmują leki, takie jak alkohol, narkotyki lub środki uspokajające, zwiększają ich dawki, ponieważ ich organizm może to tolerować. Ponadto osoba uzależniona rezygnuje z dotychczasowych zainteresowań, wszelkich zajęć i innych sposobów spędzania wolnego czasu zamiast brać substancję. Często osoby uzależnione zdają sobie sprawę, że mają problem, ale ignorują go i wykorzystują go dalej.

Czym są benzodiazepiny?

Jak wyjść z uzależnienia od Xanaxu?
Jak wyjść z uzależnienia od Xanaxu?

W społeczeństwie coraz częściej występuje uzależnienie od różnych substancji psychoaktywnych, w tym od środków uspokajających, nasennych i benzodiazepin.

Benzodiazepiny to substancje chemiczne, które naśladują działanie naturalnie występujących związków w ośrodkowym układzie nerwowym. Mają bardzo szerokie działanie – przeciwlękowe, uspokajające, nasenne, przeciwdrgawkowe czy relaksujące. W większości przypadków benzodiazepiny stosuje się w leczeniu nerwicy, lęku lub depresji. Intensywnie wyciszają i pozwalają na wprowadzenie innych form terapii – psychoterapii czy terapii. Benzodiazepiny są również stosowane w przypadku drgawek i zwiększonego napięcia mięśniowego.

Krótkotrwałe stosowanie benzodiazepin jest bardzo skuteczne i nie wywołuje efektów toksycznych. Szybko przynoszą ulgę i eliminują choroby. Takie substancje mogą być euforyczne. Uzależnienie zaczyna się rozwijać przy długotrwałym stosowaniu lub przy wyższych dawkach niż przepisane przez lekarza. Xanax należy do klasy benzodiazepin i jest jedną z najbardziej znanych substancji w tej klasie. Substancją czynną leku Xanax jest alprazolam. Działa przede wszystkim przeciwlękowo, relaksująco i hipnotycznie. Jest uważany za najszybszą i najsilniejszą substancję chemiczną. Ponieważ Xanax wywołuje uczucie odprężenia i spokoju, coraz więcej osób sięga po niego bez powodu. Używają go do rozrywki. Niestety alprazolam silnie uzależnia.

Jak pozbyć się uzależnienia od Xanax

Jakie są objawy uzależnienia od Xanax i jak je leczyć? Główne objawy uzależnienia to zwiększona tolerancja na leki i przedłużone leczenie bez konsultacji z lekarzem. Zmiany osobowości, objawy odstawienia – mogą wystąpić zaburzenia nastroju, niepokój, pocenie się, nudności, bezsenność, drgawki, zaburzenia świadomości, wzmożona koncentracja podczas przyjmowania leków.

Osoby uzależnione od Xanaxu nie poradzą sobie z nałogiem bez pomocy. Odstawienie leku może prowadzić do nieprzyjemnych objawów, które uzależniony mają nadzieję złagodzić przy kolejnych dawkach. Długotrwałe stosowanie benzodiazepin może również powodować zaburzenia pamięci, agresywne epizody lub długotrwałą bezsenność. Osoby uzależnione robią wszystko, aby spróbować uzyskać receptę na inny lek lub znaleźć go nielegalnie. Najlepszym wyjściem z nałogu jest terapia, często w zamkniętych ośrodkach leczenia uzależnień. Podczas takiego pobytu pacjent był pod opieką specjalisty i nie ma możliwości przyjęcia kolejnej dawki Xanaxu. Możliwości leczenia są indywidualnie ustalane i dobierane do potrzeb pacjenta. Psychoterapia wspiera leczenie uzależnień – sesje indywidualne lub grupy wsparcia. Podczas leczenia pacjenci uczą się radzić sobie w sytuacjach stresowych i nie tylko. Oprócz leczenia w niektórych przypadkach wymagana jest detoksykacja. To niewątpliwie jeden z najtrudniejszych momentów w procesie leczenia, gdyż pacjenci muszą radzić sobie z objawami odstawienia leku.