Jakie są objawy uzależnienia od komputera?

Jakie są objawy uzależnienia od komputera? Uzależnienie od komputerów, Internetu czy gier komputerowych jest coraz powszechniejszym zjawiskiem, jednak nie jest ono uwzględniane w klasyfikacji choroby. Wszystkie te elementy mają generalnie wiele zalet i mogą ułatwić pracę, naukę i zabawę. Nie ma nic złego w kimś, kto lubi relaksować się poprzez e-sport, robi zakupy online lub bierze udział w kursie na odległość. Współczesna elektronika jest tak wszechobecna, że ​​trudno wyobrazić sobie bez niej życie. Dlaczego więc tak wiele osób ma problemy z uzależnieniami opartymi na nowych technologiach? Jak to rozpoznać, jak z tym walczyć?

Uzależniony od komputerów i gier – dlaczego

Jakie są objawy uzależnienia od komputera?
Jakie są objawy uzależnienia od komputera?

Uzależnienie od komputera lub Internetu nie opiera się na urządzeniu ani samej sieci. Problem tkwi w psychologicznych strukturach i emocjach, których doświadcza pacjent. Dla wielu jest to ucieczka od rzeczywistości, a osoby z problemami emocjonalnymi i lękiem są szczególnie podatne na uzależnienie. Prawdziwy świat jest dla takich osób zbyt trudny, więc szukają alternatywy, która może być wszystkim, czego chcą. Tam mogą czuć się anonimowi, czuć się bezpiecznie i osiągnąć sukces, którego nie mogą osiągnąć w prawdziwym życiu. Satysfakcja w grze, ekscytacja i rywalizacja, budowanie nowych relacji online i zapominanie o prawdziwych problemach to tylko niektóre z silnie uzależniających czynników. Uzależnienie od komputera dotyka ludzi w każdym wieku, ale szczególnie narażeni są najmłodsi. Nie rozumieją czasów przed technologią, mają niską samoocenę i nie radzą sobie z wieloma emocjami. Brak zrozumienia w grupach rówieśniczych i słabe relacje z rodzicami skłaniają ich do poszukiwania innych poziomów w celu zaspokojenia swoich potrzeb, w tym w światach wirtualnych. To dla niego surogat, by stać się rzeczywistością, która wydaje się bardziej angażująca i przyjazna.

Objawy uzależnienia od komputera u dzieci i dorosłych

Objawy uzależnienia od komputera są podobne do innych nałogów. Często na początku zauważysz zaniedbanie innych dziedzin życia i chęć ciągłego korzystania z urządzenia. Chory układa wszystkie swoje plany tak, aby móc jak najwięcej czasu spędzać przy komputerze, a mimo to wciąż o tym myśleć i zanurzać się w nim. Powoli gubi granicę między światem realnym a wirtualnym, ukrywając swoje uzależnienie nawet przed samym sobą. Ma problemy z koncentracją, snem, agresją i wahaniami nastroju. Zaczął stopniowo ograniczać swoje kontakty towarzyskie, cały budżet wydawał na różne akcesoria komputerowe, a wszystkie inne zainteresowania stracił. Podczas korzystania z urządzenia lub surfowania po Internecie czuje się podekscytowany i podekscytowany, ale także zrelaksowany i usatysfakcjonowany.

Jakie są objawy uzależnienia od komputera?

Konsekwencje uzależnienia od komputera

Uzależnienie od komputera jest uzależnieniem behawioralnym, więc niewiele różni się od uzależnienia od alkoholu lub narkotyków. Zachowania te mogą prowadzić do pogorszenia wzroku, bólów głowy, zmęczenia, bólu pleców, zaburzeń postawy, niedożywienia, a nawet zaniku mięśni i padaczki fotogenicznej. Pacjent zmienia swoje zachowanie i wpływa na każdy aspekt swojego życia. Dorośli borykają się z narastającymi problemami finansowymi, często związanymi z bezrobociem. U dzieci proces ten często zaczyna się od wagarowania i spadku wyników w nauce. Każde uzależnienie ma typową spiralę uzależnień, która polega na zmniejszaniu poczucia winy poprzez spędzanie czasu przed komputerem. Towarzyszące zaburzenia nastroju mogą szybko doprowadzić do ciężkiej depresji, niezależnie od wieku osoby uzależnionej.

Jak leczyć uzależnienie od komputera?

Leczenie każdego uzależnienia nie jest łatwe, ponieważ pierwszym krokiem jest uświadomienie pacjentowi natury jego problemu. Po pierwsze, zwykle następuje faza zaprzeczenia, podczas której uzależniony odrzuca wszystkie przesłanki. Następnie przy pomocy specjalisty powinien przejść terapię, podczas której nauczy się rozwiązywać swoje problemy, budować relacje społeczne i poznawać swoje mocne strony. W dzisiejszych czasach nie da się całkowicie wyłączyć elektroniki, więc nauka podczas terapii wymaga również korzystania z komputerów i Internetu. Korzystanie ze sprzętu jest ściśle określone w ramach czasowych w planie dnia, który obejmuje również inne zajęcia, zajęcia na świeżym powietrzu oraz spotkania z bliskimi. Rodzina i przyjaciele chorego powinni zapewnić wsparcie i często korzystać z terapii po wychodzeniu z nałogu. Najbardziej pomocne może być przebywanie w zamkniętym prywatnym ośrodku leczenia, gdzie osoby uzależnione otrzymają stałą opiekę, napotkają innych z podobnymi problemami, będą mogły rozwinąć nowe pasje i w ciągu kilku tygodni zmienić otoczenie, co pokaże, że był inny świat, niż znał z monitorów. Kiedy zauważysz jakiekolwiek objawy uzależnienia od komputera, warto zareagować jak najszybciej. Im wcześniej zostanie postawiona diagnoza, tym łatwiejsze i skuteczniejsze jest leczenie.