Wszywka alkoholowa

Wszywka alkoholowa: jednym z najczęstszych zaburzeń uzależnieniowych w naszym kraju jest alkoholizm. Alkohol jest powszechnie dostępną i legalną substancją, która może być bardzo niebezpieczna, gdy jest spożywana w dużych ilościach. Niestety liczba osób pijących alkohol w Polsce rośnie. Większość Polaków spożywa duże ilości alkoholu, a duży odsetek z nich to alkoholicy. Jak pomóc osobie uzależnionej od alkoholu? Jak wszywki alkoholowe mogą pomóc rozwiązać ten problem?

Penetracja alkoholu – lekarstwo na alkoholizm?

Wszywka alkoholowa
Wszywka alkoholowa

Znakowanie alkoholu to farmakologia stosowana w leczeniu uzależnienia od alkoholu. Wszywka to implant – tabletka zawierająca substancję czynną – disulfiram. Disulfiram to substancja, która blokuje dehydrogenazę aldehydową. Bierze udział w rozkładzie alkoholu w wątrobie. W wyniku tej blokady w organizmie gromadzi się aldehyd octowy, który w normalnych warunkach jest przekształcany w nieszkodliwe substancje. Choroba wywołana działaniem aldehydów jest bardziej dokuczliwa i nieprzyjemna niż alkoholizm. Wszywka – implant, umieszczana jest pod skórą, a jej działanie utrzymuje się do 12 miesięcy. Przypuszcza się, że picie alkoholu przez osobę z wszywką alkoholową miałoby tak złe skutki, że myśl o ponownym piciu byłaby obrzydliwa.

Etykiety to niepowlekane tabletki wszczepiane pod skórę przez lekarza. Procedura polega na umieszczeniu pod skórą od ośmiu do dziesięciu takich tabletek. Disulfiram jest również dostępny jako lek doustny. Przyjmowany raz dziennie.

Jakie są przeciwwskazania do wszywek?

Stosowanie wafli nie jest rozwiązaniem dla wszystkich uzależnionych od alkoholu. Najważniejszym przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na disulfiram lub którykolwiek składnik leku. Ponadto osoby z różnymi chorobami sercowo-naczyniowymi – nadciśnienie, niewydolność serca, choroba niedokrwienna, niewydolność krążenia. Etykiety alkoholowe nie mogą być również stosowane w leczeniu alkoholizmu w zaburzeniach psychicznych i próbach samobójczych.

Po wypiciu alkoholu osoba z opłatkami odczuje nieprzyjemne skutki po 10 minutach, będą to: nudności, wymioty, zwiększony niepokój, tachykardia, ból głowy, gwałtowny wzrost stresu, duszność, pocenie się. Mogą również wystąpić drgawki i zawały serca. Objawy mogą trwać od 4 do 10 godzin. W przypadku implantów należy zwrócić szczególną uwagę na spożywane pokarmy. Zwykły cukierek lub baton z odrobiną alkoholu może prowadzić do nagromadzenia aldehydów w organizmie.

Łączenie disulfiramu z alkoholem może być bardzo nieprzyjemne, a w niektórych przypadkach zagrażać życiu.

Czym dokładnie jest alkoholizm?

Alkoholizm, syndrom uzależnienia od alkoholu, alkoholizm lub zwykłe uzależnienie od alkoholu. Jest to zespół zjawisk fizjologicznych, behawioralnych i poznawczych, podczas których spożywanie alkoholu jest dla pacjenta najważniejsze. Picie alkoholu przez osoby uzależnione od dużych dawek jest przymusem fizycznym i psychicznym. Alkoholizm jest czynnikiem uzależnienia, co oznacza, że ​​ma wrodzoną, intensywną potrzebę przyjmowania substancji mającej zapewnić lepsze zdrowie psychiczne i spokój. Jest to choroba przewlekła, czyli choroba charakteryzująca się długim przebiegiem i powolnym postępem. Choroby przewlekłe niosą ze sobą różnorodne schorzenia i odchylenia od normy, które mogą mieć charakter trwały i powodować nieodwracalne zmiany, wymagające specjalistycznego leczenia lub pielęgnacji.

Etapy alkoholizmu

1. Etap przedalkoholowy

Jest to faza, która może trwać latami i może nie być żadnych znaków ostrzegawczych. Charakterystyczne objawy tego etapu niewiele różnią się od zachowania osób pijących okazjonalnie. Największa różnica dotyczy nastawienia pijących do alkoholu. Wtedy myśli, że picie jest dla niego przyjemne i wprawia go w stan szczęścia. Od tego momentu alkohol był postrzegany przez potencjalnych pacjentów jako środek poprawiający nastrój i nastrój. Często szuka okazji do picia w towarzystwie.

2. Faza ostrzegawcza

W drugim etapie zaczynają pojawiać się i regularnie pojawiają się luki w pamięci. Tutaj też picie samotnie, ukrywanie picia, zmiany w zachowaniu i ewentualnie wyrzuty sumienia.

3. Trzeci kluczowy etap

Jest to etap, w którym alkoholik traci kontrolę nad spożywaniem alkoholu. Może to osiągnąć bez względu na okoliczności i okoliczności. Rodzina i obowiązki są zaniedbywane, a wszystkie korzyści przepadają. Dla takich osób najważniejsze jest picie. Na tym etapie pojawia się głód alkoholu.

4. Etap końcowy — przewlekły, przewlekły

Faza przewlekła jest najbardziej zaawansowana. W tym przypadku alkoholik nie ma już żadnych wyrzutów sumienia i zahamowań. Zaczął pić we wczesnych godzinach porannych i mógł pić bez przerwy przez cały dzień. Ten etap powoduje największe szkody w organizmie, z pogorszeniem funkcjonowania intelektualnego, utratą niektórych cech osobowości, uszkodzeniem wątroby i układu nerwowego. Próby odstawienia kończą się zespołem odstawienia – bólem głowy, osłabieniem, drżeniem rąk, zaburzeniami snu.